Věříme, že si užíváte prázdniny a dovolené v pohodové náladě. Možná se vydáte také k nám na Kokořínsko. A jen půl hodinky cesty autem od našeho Kokořín 12 si můžete odpočinout i zadovádět u Máchova jezera, další věhlasné dominanty CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.
Ve skutečnosti nejde o jezero, ale o rybník. České moře, Velký rybník nebo Velký Dokeský rybník, ale pro většinu lidí takzvaný Mácháč. Jeho poloha je ideální – v romantickém kraji borových lesů, hradních zřícenin a tajuplných roklí. Procházka okolo vody má své nezapomenutelné kouzlo. Nabízí úžasné pohledy nejenom na hrad Bezděz. Břehy jsou skalnaté a kopcovité, s pozvolným přístupem a plážemi nebo bažinami.
Při pohledu na rozlehlou hladinu (284 hektarů) vás zaujmou dva ostrůvky, Myší a Kachní, významné ornitologické lokality; proto není na krásné ostrůvky povolen vstup. O jejich vzniku vypráví místní pověst o čertovi a mlynáři, kterak spolu soutěžili, kdo postaví za jedinou noc vyšší kopec. Čert letěl právě nad jezerem, v každé ruce třímaje obrovský balvan, když byl překvapen svítáním. Síla ho opustila, balvany shodil do jezera a bleskurychle zmizel v pekle. Tak prý ostrůvky vznikly…
K rybníku a místu se váže řada dalších krásných legend. Třeba o Daliboru z Myšlína, o Myším hrádku a další. Nejen děti je jistě ocení. Dospěláci, vy si připravte třeba naši skvělou výběrovou kávu Naturpark 12, například Kolumbii – Ortiz, kdy v šálku pocítíte kakao, med či meruňkový džem, a začtěte se do zajímavostí z historie Máchova jezera a okolí, které jsme pro vás připravili.
Úzce spjati jsou s Máchovým jezerem dva Karlové – jeden rybník založil, druhý si ho zamiloval. Zakladatelem Máchova jezera byl císař Karel IV. Založil jej v roce 1366. Jedna z pověstí říká, že kdysi měl vylézt Karel IV. na kopec (dnes nazývaný Šroubený), rozhlédnout se do kraje, kde uviděl průrvu, kterou protékal potok, a říct si: „Tady založím Velký rybník! Bude to největší rybník pod hradem Bezdězem.“ Nemohl tušit, že jednou bude Velký rybník turistickým centrem.
Karel Hynek Mácha byl první, který Velký rybník nazval jezerem. To ve svém zápisníku, když si připravoval prózu Večer na Bezdězu, kde se píše ostrůvek na jezeru Hirschbergském. Doksy byly totiž německy nazývány Hirschbergem. Karel Hynek Mácha tam z Prahy přišel pěšky v srpnu roku 1832. Kraj ho natolik okouzlil, hlavně zříceniny hradu Bezdězu i řada tajuplných pověstí, že do něj situoval základ své básně Máj. Do milovaného kraje se vracel opakovaně.
Ve 30. letech 20. století, kdy byly velké slavnosti k úmrtí Karla Hynka Máchy a 100. výročí od prvního vydání Máchova Máje, Češi usilovali o to, aby se Velký rybník jmenoval podle Karla Hynka Máchy, tedy Máchovo jezero. Na Jarmilině skále na severním břehu byl vztyčen pomník K. H. Máchovi. Byl to první pomník českému básníkovi v této oblasti Sudet, s českým nápisem „Čím menší drahá vlast, tím větší láska má.“ K oficiálnímu přejmenování vlastně nikdy nedošlo, ale po druhé světové válce už se Velkému rybníku neřeklo jinak než Máchovo jezero. Název Máchovo jezero bez jakéhokoli dovětku najdeme na mapách až od roku 2001.
Staré Splavy u Máchova jezera byly už v prvorepublikovém období vyhledávanou odpočinkovou destinací.Před první světovou válkou začaly být Doksy doporučovány jako vzdušné lázně. V roce 1909 byly v Doksech zbudovány městské lázně, kde byly klientům poskytovány parní jehličnaté a bahenní koupele. Na přání si dámy mohly objednat i lázeň mléčnou, která jim zaručovala krásnou pleť.
Další rozvoj přerušila válka. Brzy po vzniku republiky byla zahájena pozemková reforma a šlechta musela předat část svých pozemků státu. Byla založena Lázeňská správa, v níž mělo podíl město. Místo se tak otevřelo rekreaci. Veřejná pláž v Doksech byla zpřístupněna v roce 1920. Ve stejném roce byla zahájena lodní doprava na Velkém rybníku (Máchově jezeře).
Tak si užijte třeba neodolatelnou plavbu při západu slunce a vychutnávejte si letní dny třeba i s naší výběrovou kávu Naturpark 12 – ať už espresso či kávu filtrovanou – plnými doušky. Máváme z adresy Kokořín 12!